Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/jat3/core/joomla/modulehelper.php on line 320
Symbolika jabłka

Sady Mrozea

Tradycja. Smak. Zdrowie

Font Size

Screen

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Symbolika jabłka

W historii dziejów jabłku przypisywano symbolikę zarówno pozytywną jak i negatywną. W tradycji chrześcijańskiej jabłko związane z rytuałami pogańskiej płodności było symbolem pokusy oraz pożądania. Jabłko symbolizowało również przebiegłość, oszustwo, zło (przypomnijmy sobie jak to było w bajce „Królewna Śnieżka”).

Ale jednocześnie jabłko było symbolem życia, wieczności, zdrowia, płodności i wiedzy. Jabłkami interesował się Aleksander Wielki poszukując eliksiru młodości i nieśmiertelności. Jego uwagę zwróciła historia kapłanów, którzy dożywali ponoć czterystu lat żywiąc się tylko jabłkami. Dzisiaj takie rewelacje nas „nie kręcą”, ale nikt nie zaprzeczy, że owoce te są niezwykle zdrowe.

Według średniowiecznych i renesansowych artystów jabłko było na ich obrazach owocem zerwanym przez Ewę z drzewa poznania dobra i zła. Biblia nie zawiera nazwy owocu – Adam i Ewa zjedli po prostu owoc z drzewa poznania.

Prawdopodobnie dodatkowe zamieszanie sprawił fakt, że słowo jabłko po łacinie jest identyczne ze słowem "zły", "zło". Jabłko stało się więc symbolem zła, owocu zakazanego w kulturze chrześcijańskiej – a także symbolem grzechu i zdrady, zwłaszcza w życiu prywatnym, trucizny, mroku lub ciemności. Według legendy chrześcijańskiej (nie zawartej w Biblii) tłumaczono wypukłą chrząstkę na grdyce męskiej tym, że pierwszemu mężczyźnie, czyli Adamowi, miał utkwić w gardle kawałek owego zakazanego jabłka, skąd popularna nazwa wypukłości – jabłko Adama.

Jabłko jest też tradycyjnym atrybutem władzy królewskiej – złote jabłko z krzyżem symbolizuje sferę kosmiczną, świat i kulę ziemską. Używane jest przy koronacjach obok berła i korony.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jabłko, opracowanie własne

4 Style do wyboru

Cztery gotowe style kolorystyczne, wybierz swój ulubiony...

Multi Menu

Cztery propozycje układu menu do wykorzystania...

Kontakt z nami

W przypadki pytań prosimy o kontakt.