Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/jat3/core/joomla/modulehelper.php on line 320
Ocet jabłkowy

Sady Mrozea

Tradycja. Smak. Zdrowie

Font Size

Screen

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Ocet jabłkowy

Wpisane przez wtorek, 03 maja 2011 19:45
Oceń pozycję
(0 głosów)

Umyć jabłka i ewentualne zepsute lub robaczywe części, owoce zetrzeć na tarce lub przekręcić przez maszynkę do mięsa. Nadają się również skórki z jabłek oraz resztki pozostałe podczas sporządzania kompotu. Powstałą miazgę zalać przegotowaną ciepłą wodą w szklanym naczyniu w proporcji pół litra na 0,4 kg pulpy.

Na każdy litr wody dodać 100 g miodu lub cukru, aby przyspieszyć fermentację dodajemy do 10 g drożdży piekarniczych i 20 g suchego razowego chleba. Odkryte naczynie należy przechowywać w ciepłym miejscu w temp. 20-30 st C.

Miazgę należy 2-3 razy dziennie pomieszać drewnianą łyżką, po dziesięciu dniach należy przecedzić przez gazę. Odciśnięty sok przecedzić ponownie do naczynia z szerokim otworem. Aby osłodzić cierpki ocet na każdy litr płynu można dodać 50-100 g miodu lub cukru i co jakiś czas mieszać. Potem przykryć naczynie gazą, trzymać w ciepłym miejscu w celu, aby zaszło drugie stadium fermentacji, która kończy się gdy płyn się uspokoi i przybierze jasny kolor.

Ocet jabłkowy będzie gotowy do użytku po 40-60 dniach. Wtedy przelać go do butelek, na wszelki wypadek przez gazę. Butelki trzeba szczelnie zamknąć, trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Źródło: http://www.teraz-zdrowie.pl

 

Więcej w tej kategorii: Szarlotka Mrozea »

4 Style do wyboru

Cztery gotowe style kolorystyczne, wybierz swój ulubiony...

Multi Menu

Cztery propozycje układu menu do wykorzystania...

Kontakt z nami

W przypadki pytań prosimy o kontakt.